سامانه رتبه بندی شرکت ها

سامانه رتبه بندی شرکت ها یا  سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور، سامانه ای است که با ورود به سایت آن، به آدرس sajar.mporg.ir، متقاضیان، این امکان را داشته تا از اطلاعات مربوط به شرکت ها، مطلع شوند

 

معرفی سامانه ساجار sajar.mporg.ir

ورود اینترنت به کشور ما و گسترش فرهنگ استفاده از آن، در سال های گذشته، صرفا اختصاص به استفاده های شخصی افراد نداشته و بخش ها دولتی نیز سعی کرده اند تا با استفاده از این تکنولوژی، ارائه خدمات خود را تا حد امکان، تسهیل و تسریع نمایند.

بدین منظور، نهادها و موسسات دولتی، اقدام به راه اندازی سامانه های متعددی نموده که سامانه ثنای قوه قضاییه، سامانه ثبت شرکت ها و موسسات غیر مالی، سامانه همتا، سامانه فروش یک پارچه خودرو و سایت دولت همراه، نمونه ای از سایت های ایجاد شده توسط دولت می باشند.

یکی از این سایت های دولتی که با توجه به تاریخ راه اندازی آن، یک سامانه نسبتا جدید، محسوب می گردد، سامانه ساجار بوده که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، تاسیس شده و آدرس اینترنتی آن، sajar.mporg.ir می باشد.

سامانه ساجار یا سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور، سامانه ای است که با ورود به سایت آن، افراد متقاضی، این امکان را داشته تا از اطلاعات مربوط به رتبه بندی شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای، که معیار مهمی در جهت تشخیص اعتبار و صلاحیت این شرکت ها است، مطلع شوند.

دسترسی به شناسه ملی، شناسه مالیاتی یا همان کد اقتصادی شرکت، استان محل ثبت، نوع گواهی رتبه بندی، تاریخ و محل صدور گواهی، وضعیت فعلی آن از حیث اعتبار یا عدم اعتبار و تاریخ انقضای گواهی رتبه بندی در صورت اتمام اعتبار آن، از دیگر اطلاعات مرتبط با شرکت های رتبه بندی شده است که با ورود به سایت ساجار sajar.mporg.ir، امکان دسترسی به آن، برای متقاضیان وجود دارد.

از آنجا که مفهوم رتبه بندی شرکت ها و علت اهمیت آن، برای بسیاری از افرادی که قصد آغاز یا گسترش فعالیت های تجاری خود و انعقاد قرارداد با شرکت های رتبه بندی شده را داشته، یک مفهوم ناآشنا بوده، در ادامه، به توضیح رتبه بندی شرکت ها و علت اهمیت اطلاع آن با استفاده از سامانه ساجار، می پردازیم.

شرکت ها، در یک تقسیم بندی کلی، به دو گروه شرکت های پیمانی یا پیمانکاری و شرکت های مشاور یا مشاوره، تقسیم می شوند. منظور از شرکت های پیمانکاری، شرکت هایی هستند که در زمینه اجرای پروژه های عمرانی، فعالیت داشته و شرکت های مشاوره نیز به شرکت هایی گفته می شود که مسئولیت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های اجرایی را بر عهده دارند.

نهادهای دولتی و بخش خصوصی، به منظور اجرای پروژه های عمرانی خود و واگذاری مناقصه های دولتی، اقدام به انعقاد قرارداد با شرکت های پیمانکاری و مشاور نموده و کار طراحی، اجرا و نظارت بر اجرای این پروژه ها را به این دو گروه شرکت می سپارند.

اما از آنجا که در این واگذاری پروژه ها، کار طراحی، اجرا و نظارت، باید به شرکت های معتبر واگذار گردیده تا پروژه مورد نظر، به بهترین نحو، اجرایی گردد، این نیاز وجود داشته تا نهادهای دولتی و بخش خصوصی که قصد واگذاری پروژه خود را دارند، به نحوی از درجه اعتبار شرکت، مطلع شوند.

بدین منظور، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، شرکت های پیمانکاری و مشاور را بر اساس یک سری معیارهای کمی و کیفی، رتبه بندی کرده و بدین ترتیب، با اعطای یک رتبه و نمره به هر یک از این شرکت ها، درجه اعتبار و میزان صلاحیت آن شرکت را مشخص می نماید.

با این توضیح که رتبه بندی شرکت های پیمانکاری، با استفاده از یکی از اعداد 1 تا 5، انجام گرفته که در این سیستم، عدد 1، بالاترین رتبه و عدد 5، پایین ترین رتبه می باشد. همچنین، رتبه بندی شرکت های مشاور، در سه درجه 1 تا 3 صورت می گیرد که همانند شرکت های پیمانکار، در اینجا نیز عدد 1، بالاترین رتبه و عدد 3، پایین ترین رتبه را نشان می دهد.

پس از رتبه بندی شرکت های پیمانکاری و مشاوره، گواهینامه رتبه بندی شرکت، صادر شده و اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد انعقاد قرارداد با این شرکت ها را داشته، می توانند جهت اطلاع از رتبه شرکت و دسترسی به سایر اطلاعات مندرج در گواهینامه، از طریق ورود به سایت ساجار، به آدرس sajar.mporg.ir برای استعلام اطلاعات مورد نظر خود، اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که رتبه بندی شرکت های پیمانکاری، بر مبنای چند معیار وضعیت مالی شرکت، نیروی انسانی متخصص و نمرات پروژه های انجام شده، توسط شرکت، صورت گرفته و در رتبه بندی شرکت های مشاور، علاوه بر این معیارها، امکانات فنی و نرم افزاری شرکت نیز لحاظ می گردد.

استعلام رتبه شرکت ها از سامانه ساجار sajar.mporg.ir

متقاضیان، پس از ورود به سایت ساجار، به آدرس sajar.mporg.ir، می توانند با استفاده از امکانات متعددی که در این سامانه فراهم شده است، برای استعلام رتبه شرکت ها و اطلاعات گواهینامه آن ها، اقدام نمایند. از آنجا که این استعلام، به چند روش امکان پذیر بوده، در این بخش، به توضیح روش های مختلف استعلام رتبه شرکت ها از سامانه ساجار، پرداخته که طبق راهنمای تصویری زیر می باشد:

استعلام رتبه شرکت ها با نام و شناسه ملی

به منظور استعلام رتبه شرکت، با استفاده از اطلاعات مربوط به نام و شناسه ملی شرکت، پس از ورود به سایت ساجار، به آدرس sajar.mporg.ir در قسمت جست و جوی ساده، نام شرکت و شناسه ملی آن را در کادر های مشخص شده، وارد کرده و در انتها، دکمه جست و جو را کلیک نمایید. لازم به ذکر است که در صورت عدم دسترسی به شناسه ملی شرکت، می توانید از طریق سامانه استعلام شناسه ملی، شناسه شرکت مورد نظر خود را دریافت کنید.

 

تماس باما 

4 thoughts on “سامانه رتبه بندی شرکت ها – sajar.mporg.ir

ارسال دیدگاه

طراحی و پیاده سازی توسط وب راد

Call Now Button